Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi (27 Aralık 1919)

14.2.2024 15:41:22
Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi (27 Aralık 1919)

Milli Mücadele’yi 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a çıkarak başlatan Mustafa Kemal, 22 Haziran 1919’da Amasya Genelgesi’ni yayınladıktan sonra 23 Temmuz 1919’da Erzurum Kongresini, 4 Eylül 1919’da ise Sivas Kongresi’ni toplayarak vatanın kurtuluşu için çok önemli adımlar atmış oldu.


Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi

Ankaralılar Mustafa Kemal Paşa ve Temsil Heyeti üyeliğine seçilenleri  Ankara’ya davet ettiler. 26 Aralık 1919’da Mustafa Kemal ve arkadaşları en son uğrak yerleri olan Kaman’dan ayrılırken Ankara’da da büyük bir karşılama hazırlığı tertip ediliyordu.

27 Aralık 1919 Cumartesi günü halk erken saatlerden başlayarak sokaklara dökülmüştü. Ankaralılar heyecan içerisinde bekliyordu. Sonunda saat: 14.00’te Dikmen sırtlarında Mustafa Kemal ve arkadaşları göründü. Halkın yanına geldiklerinde önce O, sonra arkadaşları otomobillerinden indiler. Seğmenler oyunlar oynuyor, binlerce kişi sevinç gösterilerinde bulunuyordu. Başında boz kalpağı ve boz renkli kemerli paltosuyla Mustafa Kemal kendinden emin adımlarla yürüdü. Onları Yahya Galip, Ali Fuat (Cebesoy), Mehmet Rıfat gibi Ankara’da bulunan komutan ve yöneticiler karşıladılar. Ali Fuat Paşa’nın “Ankara’yı nasıl buldunuz Paşam?” sorusuna Büyük Önder, “Cidden fevkalâde, tebrik ederim. Ankara hakikaten millî bir merkez haline gelmiş” diyerek karşılık verdi. Önce Valilik binasına giderek Vali Vekili Defterdar Galip Beyi makamında ziyaret eden Mustafa Kemal Paşa, memurlar ve halkın ileri gelenleri ile görüştükten sonra, Ankara Ziraat Mektebindeki karargahına yerleşti.

Artık Kurtuluş Savaşı hazırlıkları Ankara’da sürdürülmeye başlanmıştı. Anadolu Ajansı ve Telgrafhane kurularak yurt içi ve yurt dışı haberleşme imkanı sağlanmıştı. 23 Nisan 1920’de Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı. Memleket artık Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti tarafından idare ediliyordu. 9 Eylül 1922’de en son düşman birlikleri İzmir’den atılana dek Kurtuluş Savaşı Ankara’dan yönetildi.

Ankaralılar, Mustafa Kemal’e Ankara’nın Onursal Hemşehriliğini teklif ettiler. O da bu teklifi 5 Ekim 1922’de kabul etti. 13 Ekim 1923’te Ankara, Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkenti oldu.http://www.ataturkdevrimleri.com/yazi-1268-ataturk-un-ankara-ya-gelisi-27-aralik-1919.html


Kullanımı kolay, takibi kolay işlemler!

Yeni yönetmeliğe uygun

Kursiyer, Ders Programı, Muhasebe, Sınav, Sertifika

ehliyet Adresi+

Sosyal Ağlar