Motorların Dışındaki Çalışma Sistemleri

26.10.2023 11:05:56
Motorların Dışındaki Çalışma Sistemleri

1.       Ateşleme Sistemi: Bir motordan beklediğimiz verimi alabilmek için, yakıtın düzgün bir şekilde ateşlenmesi gerekmektedir. Nitekim motordaki verimi tam olarak olabilmek için bu sistemin tam olarak çalışması gerekir. 

2.       Yakıt Sistemi: Yakıt sisteminin olması gerektiği gibi çalışması motorun yakıt sarfiyatına sebep olmayacağı gibi birde motorda beklenen performansı almamızı sağlayacaktır.

3.       Yağlama Sistemi: Birbiri üzerinde çalışan elemanların aşınmasını aşırı ısınmasını önlemek, çalışan elemanların üzerinden kopan parçacıkları taşıyarak optimum çalışma ortamı sağlayan sisteme denir.

4.       Soğutma Sistemi:  Motorda silindir içinde oluşan ateşleme ve yanma sonucu sıcaklık 1800-2500 C kadar yükselir. Sonuç olarak, bu sıcaklıkta elemanların uzun süreli çalışamayacağını düşünürsek motor içindeki sıcaklığın düşürülmesi gerektiği ortaya çıkacaktır. Soğutma sistemlerinin iki çeşidi vardır. - Su Soğutmalı - Hava Soğutmalı 

5.       Marş Sistemi: Dizel ve benzinli motorlarda, motorun çalışması için ilk hareketi sağlayan sistemdir. 

6.       Şarj Sistemi: Motor çalıştığı zaman mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren sisteme Şarj Sistemi denir. Motorlu araçlarda elektrik ihtiyacını karşılar ve aküyü şarj eder.Kullanımı kolay, takibi kolay işlemler!

Yeni yönetmeliğe uygun

Kursiyer, Ders Programı, Muhasebe, Sınav, Sertifika

ehliyet Adresi+

Sosyal Ağlar