Öğretmenler 1 Temmuza Kadar Ek Ders Alabilecek Mi?

20.5.2020 17:36:31
Öğretmenler 1 Temmuza Kadar Ek Ders Alabilecek Mi?

Dün yapılan kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019-2020 eğitim - öğretim senesinin sonlandırıldığı kararının açıklanmasını takiben öğretmenler tarafından en çok merak edilen konulardan bir tanesi de ek ders ödemelerinin ne zamana kadar devam edeceği sorusu oldu. Detaylar haberimizde..

Koronavirüs sürecinde alınan önlemlerin gidişatını belirlemek için dün bir araya gelen kabine toplantısında eğitim alanını ilgilendiren önemli kararlar alındı. Alınan en önemli karar milyonlarca öğrenci ve öğretmenin merakla beklediği okulların Eylül ayına dek açılmayacağı kararı idi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019-2020 eğitim öğretim süresinin sona erdirildiğini ve okulların Eylül ayında tekrar eğitim - öğretim faaliyetlerine açılacağını tüm Türkiye’ye duyurdu.
Peki, oluşan bu yeni durum ışığında normalde 1 Temmuz'a kadar sürecek olan eğitim öğretim dönemi için öğretmenlere hak ettikleri ek ders ödemeleri yapılacak mı ? Ek ders ödeme işlemleri hangi tarihlere kadar devam edecek?

Taraflarca yapılan son Toplu Sözleşme anlaşmasında;

‘’01.09.2019 tarihli ve 30875 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2020 ve 2021 senelerini kapsayan Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun 28.08.2019 tarihli ve 2019/1 sayılı kararındaki ''Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Mali ve Sosyal Haklar'' ile ilgili bölümünün ''Ders görevinin yapılmış sayılabileceği haller'' başlıklı 2'nci fıkrasında; ''Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün eğitim kurumlarında ders dönemi içerisindeki çalışma günlerinde genel idari izinli sayılmaları nedeniyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getirmeyen her düzeydeki yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli sebeplerle sınıf veya okul bütününde izinli olmalarından dolayı eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen karşılamayan yönetici ve öğretmenler, bu süreçlerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders karşılığında yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini icra etmiş sayılırlar.’’ maddesi uyarınca öğretmenlere  ek ders ücret ödemesi yapılmıştı.

Öğretmenler Ek Ders Ücretlerini Sorunsuz Olarak Alacaklar

Yukarıda belirtilen taraflar arasındaki Toplu Sözleşme ışığında öğretmenler doğal takvimlerindeki 19 Haziran tarihine kadar normal ek ders ücret ödemelerini ve 19 Haziran - 01 Temmuz arasında da doğal takvimlerindeki normal seminer ücret ödemelerini, günlük 3 ek ders saati üzerinden alabileceklerdir.

1 Temmuz 2020 tarihine kadar öğretmenlere ek ders ücret ödemesi yapılacak olması tüm öğretmenleri bu zorlu süreçte sevindiren bir gelişme olmuştur.

 

 

https://www.ogretmenlericin.com/mevzuat/ogretmenler-1-temmuza-kadar-ek-ders-alabilecek-mi-h40992.htmlKullanımı kolay, takibi kolay işlemler!

Yeni yönetmeliğe uygun

Kursiyer, Ders Programı, Muhasebe, Sınav, Sertifika

ehliyet Adresi+

Sosyal Ağlar